Ratings |
|
| Rated HP | 341 HP |
| Control Box Type | LOFA CP750E |
| BEP at Maximum Operating Speed | 208 ft / 63.4 m |
| Max. HP | 350 hp |
Operation |
|
| Max. Flow Rate - 60 Hz | 7000 gpm / 420000 gph / 10079999.96 gpd / 1589873 Lph / 26497.88 Lpm / 1589.87 m³/h |
| BEP Flow Rate at Maximum Operating Speed | 4190 gpm / 251400 gph / 6033599.97 gpd / 951653 Lph / 15860.88 Lpm / 951.65 m³/h |
| Max. Head - 60 Hz | 380 ft / 115.82 m |
| Max. Solid Handling Size | 3.5 " / 8.89 cm |
| Fuel Tank | 250 gal / 946.35 L |
| Fuel Consumption | 0.27 gpm / 16 gph / 383.28 gpd / 60 Lph / 1.01 Lpm / 0.06 m³/h |
| Best Efficiency Point - 60 Hz | 72 % |
| Maximum Operating Speed | 2000 rpm |
Liquid |
|
| Max. Fluid Temperature | 200 °F / 93.33 °C |
Materials of Construction |
|
| Volute Material | Ductile Iron |
| Impeller Type | Enclosed |
| Impeller Material | CA6NM Stainless Steel |
| Bearing Frame Lubrication Type | Oil |
| Seal Material | Silicon Carbide / Tungsten Carbide / FKM / SS |
| Seal Type | Mechanical Seal |
| Coupling Material | Vulcanized Rubber |
| O-ring Material | Viton |
| Pump Shaft Material | 17-4 PH Stainless Steel |
| Wear Ring Material | ASTM A48 Class 40 Gray Iron |
| Priming Type | Pioneer Prime |
| Engine Brand | John Deere |
| Engine Model | 6090CI550 |
Dimensions |
|
| Discharge Type | Flat Face Flange - ANSI 150 |
| Discharge | 8 " |
| Impeller Dia. | 17.5 " / 445 mm |
| Suction | 10 " |
| Suction Type | Flat Faced Flange - ANSI 150 |
| Product Weight (Dry) | 10520 lb / 4771.79 kg |
| Product Weight (Wet) | 12300 lb / 5579.19 kg |
Other |
|
| Warranty Standard Time | 24 Month Purchase / 36 Month Manufacturing |
Performance Curve
Note: Curve does not account for priming system losses. Refer to FE Select to specify system conditions