37-2003-6111
Wet End Kit for MTP058HP High Head pump including poly coated aluminum suction cover and diffuser, stainless steel impeller, strainer, and related hardware.
| Item: | 37-2003-6111 |
Operation |
|
| Stages | 1 |
| Max. Solid Handling Size | 0.25 " / 0.64 cm |
| Max. Operating Temperature | 104 °F / 40 °C |
Materials of Construction |
|
| Impeller Type | Semi-open |
| Impeller Material | Stainless Steel |
| Intake Screen Material | Stainless Steel AISI 316 |
| Fasteners Material | Stainless Steel |
| Diffuser Material | Aluminum - Polyurethane |
| O-ring Material | NBR |
| Suction Material | Aluminum - Polyurethane |
Dimensions |
|
| Impeller Dia. | 9.43 " / 240 mm |
| Suction | 5.04 " |
| Product Weight (Dry) | 59.42 lb / 26.95 kg |
| Product Weight with Pack | 63.01 lb / 28.58 kg |
| Carton Length | 19.69 " / 50 cm |
| Carton Width | 19.69 " / 50 cm |
| Carton Height | 10 " / 25.4 cm |