20-2003-6211
Wet End Kit for MTP030HP High Volume pump including poly coated aluminum suction cover and diffuser, stainless steel impeller, strainer, and related hardware.
| Item: | 20-2003-6211 |
Operation |
|
| Stages | 1 |
| Max. Operating Temperature | 104 °F / 40 °C |
Materials of Construction |
|
| Impeller Type | Semi-open |
| Impeller Material | Stainless Steel |
| Intake Screen Material | Stainless Steel AISI 316 |
| Fasteners Material | Stainless Steel |
| Diffuser Material | Aluminum - Polyurethane |
| O-ring Material | NBR |
| Suction Material | Aluminum - Polyurethane |
Dimensions |
|
| Impeller Dia. | 6.12 " / 156 mm |
| Suction | 4.83 " |
| Product Weight (Dry) | 82.64 lb / 37.48 kg |
| Product Weight with Pack | 86.23 lb / 39.11 kg |
| Carton Length | 19.69 " / 50 cm |
| Carton Width | 19.69 " / 50 cm |
| Carton Height | 20 " / 50.8 cm |