20-2000-6111
Wear Kit for MTP030HP High Head pump including stainless steel impeller, poly coated aluminum suction cover, and related hardware.
| Item: | 20-2000-6111 |
Operation |
|
| Stages | 1 |
| Max. Operating Temperature | 104 °F / 40 °C |
Materials of Construction |
|
| Impeller Type | Semi-open |
| Impeller Material | Stainless Steel |
| Fasteners Material | Stainless Steel |
| O-ring Material | NBR |
| Suction Material | Aluminum - Polyurethane |
Dimensions |
|
| Impeller Dia. | 7.93 " / 201 mm |
| Suction | 4.37 " |
| Product Weight (Dry) | 14.07 lb / 6.38 kg |
| Product Weight with Pack | 15.05 lb / 6.83 kg |
| Carton Length | 11.61 " / 29.5 cm |
| Carton Width | 11.61 " / 29.5 cm |
| Carton Height | 6 " / 15.24 cm |