08-2003-6211
Wet End Kit for MTP013HP High Volume pump including poly coated aluminum suction cover and diffuser, stainless steel impeller, strainer, and related hardware.
| Item: | 08-2003-6211 |
Operation |
|
| Stages | 1 |
| Max. Solid Handling Size | 0.25 " / 0.64 cm |
| Max. Operating Temperature | 104 °F / 40 °C |
Materials of Construction |
|
| Impeller Type | Semi-open |
| Impeller Material | Stainless Steel |
| Intake Screen Material | Stainless Steel AISI 316 |
| Fasteners Material | Stainless Steel |
| Diffuser Material | Aluminum - Polyurethane |
| Suction Material | Aluminum - Polyurethane |
Dimensions |
|
| Impeller Dia. | 5.81 " / 148 mm |
| Suction | 4.41 " |
| Product Weight (Dry) | 29.51 lb / 13.38 kg |
| Product Weight with Pack | 30.76 lb / 13.95 kg |
| Carton Length | 13.78 " / 35 cm |
| Carton Width | 13.78 " / 35 cm |
| Carton Height | 14 " / 35.56 cm |