08-2002-6211
Conversion Kit for MTP013HP High Head to High Volume including poly coated aluminum diffuser and suction cover, stainless steel impeller, discharge connection, and hardware.
| Item: | 08-2002-6211 |
Operation |
|
| Stages | 1 |
| Max. Operating Temperature | 104 °F / 40 °C |
Materials of Construction |
|
| Impeller Type | Semi-open |
| Impeller Material | Stainless Steel |
| Discharge Material | Steel ASTM A53 |
| Fasteners Material | Stainless Steel |
| Diffuser Material | Aluminum - Polyurethane |
| Suction Material | Aluminum - Polyurethane |
Dimensions |
|
| Discharge Type | Threaded - MNPT |
| Discharge | 4 " |
| Impeller Dia. | 5.81 " / 148 mm |
| Suction | 4.41 " |
| Product Weight (Dry) | 22.55 lb / 10.23 kg |
| Product Weight with Pack | 23.8 lb / 10.79 kg |
| Carton Length | 13.78 " / 35 cm |
| Carton Width | 13.78 " / 35 cm |
| Carton Height | 14 " / 35.56 cm |