08-2001-6241
Hydraulic Kit for MTP013HP High Volume pump including poly coated aluminum oil housing and diffuser, and related hardware.
| Item: | 08-2001-6241 |
Operation |
|
| Max. Operating Temperature | 104 °F / 40 °C |
Materials of Construction |
|
| Fasteners Material | Stainless Steel |
| Diffuser Material | Aluminum - Polyurethane |
Dimensions |
|
| Product Weight (Dry) | 13.75 lb / 6.24 kg |
| Product Weight with Pack | 15 lb / 6.81 kg |
| Carton Length | 13.78 " / 35 cm |
| Carton Width | 13.78 " / 35 cm |
| Carton Height | 10 " / 25.4 cm |