05-2003-6111
Wet End Kit for MTP008HP High Head pump including poly coated aluminum suction cover and diffuser, stainless steel impeller, strainer, and related hardware.
| Item: | 05-2003-6111 |
Operation |
|
| Stages | 1 |
| Max. Solid Handling Size | 0.24 " / 0.6 cm |
| Max. Operating Temperature | 104 °F / 40 °C |
Materials of Construction |
|
| Impeller Type | Semi-open |
| Impeller Material | Stainless Steel |
| Intake Screen Material | Stainless Steel AISI 316 |
| Fasteners Material | Stainless Steel |
| Diffuser Material | Aluminum - Polyurethane |
| Suction Material | Aluminum - Polyurethane |
Dimensions |
|
| Impeller Dia. | 6.64 " / 169 mm |
| Suction | 2.99 " |
| Product Weight (Dry) | 23.96 lb / 10.87 kg |
| Product Weight with Pack | 25.21 lb / 11.44 kg |
| Carton Length | 13.78 " / 35 cm |
| Carton Width | 13.78 " / 35 cm |
| Carton Height | 14 " / 35.56 cm |