05-2001-6141
Hydraulic Kit for MTP008HP High Head pump including poly coated aluminum oil housing and diffuser, and related hardware.
| Item: | 05-2001-6141 |
Operation |
|
| Max. Operating Temperature | 104 °F / 40 °C |
Materials of Construction |
|
| Fasteners Material | Stainless Steel |
| Diffuser Material | Aluminum - Polyurethane |
Dimensions |
|
| Product Weight (Dry) | 13.17 lb / 5.97 kg |
| Product Weight with Pack | 14.42 lb / 6.54 kg |
| Carton Length | 13.78 " / 35 cm |
| Carton Width | 13.78 " / 35 cm |
| Carton Height | 8 " / 20.32 cm |