128S22HC702200T – SC128S22L71-HO
Solids Handling Pump with 12 inch suction and 8 inch discharge ANSI Flange connections. 22 inch impeller with 3 inch solid handling capability. Ductile Iron w/ CA6NM Impeller construction, Bareshaft configuration. No Priming System.
| Item: | 128S22HC702200T |
| Model: | SC128S22L71-HO |
Ratings |
|
| BEP at Maximum Operating Speed | 416 ft / 126.8 m |
Operation |
|
| Max. Flow Rate - 60 Hz | 12000 gpm / 2725.5 m³/h |
| BEP Flow Rate at Maximum Operating Speed | 6835 gpm / 1552.4 m³/h |
| Max. Head - 60 Hz | 720 ft / 219.46 m |
| Max. Solid Handling Size | 3 " / 7.62 cm |
| Best Efficiency Point - 60 Hz | 85 % |
| Maximum Operating Speed | 2000 rpm |
Liquid |
|
| Max. Fluid Temperature | 350 °F / 176.67 °C |
Materials of Construction |
|
| Volute Material | Ductile Iron |
| Impeller Type | Enclosed |
| Impeller Material | CA6NM Stainless Steel |
| Bearing Frame Lubrication Type | Oil |
| Seal Material | Silicon Carbide / Tungsten Carbide / FKM / SS |
| Seal Type | Mechanical Seal |
| O-ring Material | Viton |
| Pump Shaft Material | 17-4 PH Stainless Steel |
| Wear Ring Material | ASTM A48 Class 40 Gray Iron |
| Priming Type | None |
Dimensions |
|
| Discharge Type | Flat Face Flange - ANSI 150 |
| Discharge | 8 " |
| Impeller Dia. | 22 " / 559 mm |
| Suction | 12 " |
| Suction Type | Flat Faced Flange - ANSI 150 |
| Product Weight (Dry) | 1650 lb / 748.43 kg |
| SAE Size | None |
Other |
|
| Warranty Standard Time | 24 Months |