Ratings |
|
| Rated HP | 20 HP |
| Control Box Type | LOFA CP750E |
| BEP at Maximum Operating Speed | 45 ft / 13.72 m |
| Max. HP | 24 hp |
Operation |
|
| Max. Flow Rate - 60 Hz | 2100 gpm / 476.96 m³/h |
| BEP Flow Rate at Maximum Operating Speed | 1425 gpm / 323.65 m³/h |
| Max. Head - 60 Hz | 75 ft / 22.86 m |
| Max. Solid Handling Size | 3 " / 7.62 cm |
| Fuel Tank | 59 gal / 223.34 L |
| Fuel Consumption | 0.02 gpm / 0 m³/h |
| Best Efficiency Point - 60 Hz | 65 % |
| Maximum Operating Speed | 2000 rpm |
Liquid |
|
| Max. Fluid Temperature | 200 °F / 93.33 °C |
Materials of Construction |
|
| Volute Material | Ductile Iron |
| Impeller Type | Enclosed |
| Impeller Material | CA6NM Stainless Steel |
| Bearing Frame Lubrication Type | Oil |
| Seal Material | Silicon Carbide / Tungsten Carbide / FKM / SS |
| Seal Type | Mechanical Seal |
| Coupling Material | Vulcanized Rubber |
| O-ring Material | Viton |
| Pump Shaft Material | 17-4 PH Stainless Steel |
| Wear Ring Material | ASTM A48 Class 40 Gray Iron |
| Priming Type | Pioneer Prime |
| Engine Brand | Deutz |
| Engine Model | D2.2L3 |
Dimensions |
|
| Discharge Type | Flange - ANSI 150 |
| Discharge | 6 " |
| Impeller Dia. | 9 " / 229 mm |
| Suction | 6 " |
| Suction Type | Flange - ANSI 150 |
| Product Weight (Dry) | 2650 lb / 1202.02 kg |
| Product Weight (Wet) | 3070 lb / 1392.53 kg |
| SAE Size | SAE 4 |
Other |
|
| Warranty Standard Time | 24 Months |